StarMovies Studio
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Windows Perfect!

In jos

Windows Perfect! Empty Windows Perfect!

Mesaj  Joint Mar Iun 17 2008, 07:42

Am instalat Windows XP
Ce trebuie sa facem?
1. Trebuie sa instalam driverele pe care le-am achizitionat cand am cumparat calculatorul,dupa aceea trebuie sa instalam un anti-virus eu va recomand Nod32 sau Avira .
2. ar fi sa instalam si un Firewall deoarece cel dat de Windows nu prea este bun , eu va recomand Combo sau ZA
3. ar fi sa instalam un Anti Spyware eu va recomand Super AntiSpyware sau Ad-Aware 2007
Dupa aceea sa vedem ce putem face pentru a putea sa crestem perfomantele calculatorului,pai pentru prima oara intra in C:\Windows\Prefetch si stergem toate fisierele aceelea.Ele sunt anumite fisiere care ruleaza de-alungul BootScreenului.
Dar mai tebuie sa facem ceva deoarece unele programe se salveaza iara in Prefetch,pai atunci facem asa: intram in Start->Run si scriem regedit dupa aceea ne ducem la [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters]
acolo cautati enable prefetcher dati dublu click pe el si la Value Data puneti 0(zero) asta inseamnca ca am dezactivat Windows Prefetch si in acel folder din Windows nu va mai intrat niciodata programe
Daca tot am vazut cum sa facem Windowsul sa Booteze mai repede sa facem acuma si cum sa se inchida mai repede pai intram in Start->Run si scriem regedit dupa aceea ne ducem la [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control] si cautam WaitToKillServiceTimeOut dam dublu click pe el si la Value Data punem 200.
Mai este Game Xp care imbunatateste performantele calculatorului prin scaderea elementelor grafice ale windowsului.
Ar fi bine sa pastrati tema originala, aia veche "alb-negru"


Pentru Bandwich Allocation
Intrati in Start-->Run-->gpedit.msc-->Computer Configuration-->Administrative Templates-->Network-->QoS Packet Scheduler->limit reversable bandwidth->enable 20%->OK
Joint
Joint

Numarul mesajelor : 115
Varsta : 34
Data de inscriere : 17/05/2008

http://starmovies.up-your.com

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum